Ar II-osios pensijų pakopos leisite atsisakyti tiems, kurie to nori, ar būtinai reikės svarbios priežasties?
Na, pirmiausia, kas, manau, kad neturėtų būti diskusijų objektas – tai automatinis įtraukimas. Jis turi būti panaikintas ir šita sistema turi būti savanoriško kaupimo arba investavimo sistema.
O tiems, kurie jau įtraukti automatiškai, be jų žinios?
Tai ir toliau spręsime detales. Pirmiausia, padarykime tą žingsnį, kad toliau žmonės nebūtų įtraukti, o tada suformuosim savo dėmesį į įvairias detales. O čia diskusijų objektas bus ne tik išeiti ar neišeit. <...> Variantų yra įvairių – nuo sustabdymo įmokų mokėjimo neribotą laiką ir kiekį iki visiško išėjimo. Tada dar reikia išdiskutuoti, ką darysime, jeigu žmogus išeina ir pasiima pinigus, ar su valstybės prisidėjimu, ar be valstybės prisidėjimo.
Ką daryti su gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), nes vis dėlto įmokas mokėjo su mokestine lengvata. Ar reikia nustatyti GPM, kai išsiima lėšas? <...> Yra daug tokių neatsakytų klausimų ir niuansų, kuriuos reikia išdiskutuoti, ir aš manau, per sausį–vasarį tas bus padaryta, nes tai turėtų būti pirmas pirmo pusmečio rezultatas ir darbas.
2016 M., priėmus naują Darbo kodeksą, žmonės nebeturi 24 dienų atostogų galimybės, turi 20 d. O tai vieni yra mažiausių skaičių ES. Kaip jūs taisysite šią neteisybę?
Visada sakiau, kad turime turėti ilgesnes atostogas, didesnį atostogų dienų skaičių, nes 20 darbo dienų yra ES minimalus standartas. Tuo labiau, kad jau išsivysčiusios Europos šalys turi daug daugiau – ir 24, ir 25 dienas. Bet man labai tikrai džiugu, kad Trišalėje taryboje jau yra inicijuotas procesas, kai soc. partneriai sutaria susėsti ir peržiūrėti visų poilsio dienų skaičių ir sistemą – tai ne tik atostogas, bet ir visas kitas dienas.
Pasižiūrėti, kaip balansuoja tos dienos ir paieškoti sprendimų, kaip galima padaryti dar geriau. Tai labai norėčiau išgirsti socialinių partnerių balsą ir jų sprendimus. Ir tada pagal tai derinsim teisės aktų projektus.
Sakote, kad Lietuvos pensijos atsilieka nuo ES vidurkio. Kaip jums pavyks jas didinti, turint omenyje, kad didžiulį spaudimą darys gynybos išlaidų didėjimo reikalaujantys politikai?
Gynybos išlaidos darys spaudimą ne tik pensijoms, bet ir visoms socialiai jautrioms grupėms. Tai socialiniai klausimai visada yra apkarpomi arba apkandžiojami gynybos išlaidų. Pirmiausia, ką reikėtų padaryt, tvarkant mokestinę pertvarką, aš labai norėčiau, kad „Sodros“ biudžetas būtų atsietas nuo fiskalinės drausmės. Tai reiškia, kad mes nepasiekiame fiskalinės drausmės rodiklių, jeigu neprijungiam „Sodra“ balansuoja šitą sistemą ir tai yra blogai. Tokiu būdu mūsų pensininkams negali daugiau didinti pensijų, negalime į juos investuoti.
Ar pensijos pasieks ES vidurkį iki jūsų kadencijos pabaigos?
Labai norėčiau ir čia būtų mano didžiulė svajonė. Ir pats „Sodros“ rezervas leistų gerokai ženkliau didinti ypatingai tą individualią dalį. Labai norėčiau organizuoti diskusijas peržiūrint vieneto vertę.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!